AKTUALNOŚCI    GDZIE DZIAŁAMY    DLA RODZICÓW    KONTAKT     facebook
programiki.3-2-1.pl
Menu
Wypisywanie i wczytywanie tekstu

Stwórzymy teraz program, którego celem będzie wyświetlenie polecenia, które wykona użytkownik, wczytania tego polecenia oraz ponownego wyświetlenia, tym razem już nie polecenia, a komunikatu, w którym będzie zawarte co, co wpisał użytkownik. W takim razie, chyba najlepiej będzie się przywitać z programem, prawda? Zatem chcemy, aby program poprosił nas o imię, a następnie się z nami przywitał.

Otwieramy nowy plik. Jak już wiesz, pisanie programu rozpoczynamy od wprowadzenie bibliotek. Wprowadźmy znaną już Tobie bibliotekę stdio, wpisując w pierwszą linijkę edytora #include<stdio.h>. Ponieważ będziemy korzystać z łańcuchów znakowych, musimy wprowadzić także drugą bibliotekę odpowiedzialną za tę kwestię. Wpisujemy #include<string.h>.

Mając już zadeklarowane biblioteki, zacznijmy główną część programu wpisując, tak jak w pierwszym programie int main () i nawias klamerkowy {}. Tym razem, w treści programu (czyli w klamrowym nawiasie) zaprogramujemy trochę więcej poleceń. Ponieważ, jak już ustaliliśmy, chcemy, aby program pytał nas o imię. Nasze imię jest łańcuchem znaków. Skąd ta nazwa? Łańcuch, czyli połączenie. Jeżeli możesz sobie wyobrazić łańcuch, to masz przed oczami małe(lub duże, zależy o jakim łańcuchu myślisz) kółeczka, które się łączą. Pamiętasz jak robiłeś w przedszkolu łańcuchy na choinkę, wycinając najpierw paski z papieru kolorowego, później robiąc z tych pasków kółka, a na końcu łącząc każde kółko z każdym? Wszystko się ze sobą łączyło. Tak jest i w programie.

Imię "Ania" składa się ze znaków "A" "n" "i" "a". Jeżeli znaki połączymy ze sobą otrzymamy łańcuch.

Tak jak już pisałam w rozdziale Zmienne, jeżeli deklarujemy łańcuch, musimy także zapisać to, jaka jest maksymalna ilość znaków. Wykorzystajmy w naszym programie łańcuch o długości 30, zakładając, że ktoś ma dwa długie imiona i też chciałby program napisać;)

Napiszmy zatem, w nawiasie klamrowym

char imie[30];

Stworzyliśmy właśnie łańcuch o nazwie "imie", który może zawierać maksymalnie 30 znaków.

Mamy już zadeklarowany łańcuch, zatem przystępujemy do działania. Chcemy, żeby program poprosił nas o imię. Zatem na ekranie chcemy usłyszeć polenie. Wiemy już, że wyświetlić cokolwiek na ekran możemy za pomocą funkcji printf. Dlatego, wpisujemy do edytora

printf("Podaj swoje imie: ");

Dzięki tej komendzie, na ekranie pojawi się polecenie. Jednak to, że wpiszemy imię, nie będzie oznaczało, że komputer to imię przeczyta - do tej operacji musimy użyć kolejnej funkcji, a będzie to gets(), gdzie w nawiasie, wpisujemy nazwę łańcucha. Nasze polecenie wczytania, będzie miało następującą formę

gets(imie);

Program właśnie wczytał Twoje imię. Zaprogramujmy teraz funkcję, która przywita się z Tobą, używając już bezpośrednio Twojego imienia. Musimy wyświetlić tekst na ekran, dlatego korzystamy z poznanego już printf("");. Jednak będziemy się tu odwoływać to tego, co komputer wczytał i ma w pamięci, wykonamy pewną sztuczkę. Aby program wyświetlił pobrany łancuch, który wpisaliśmy użyjemy polecenia %s. To jest bardzo ważne i dobrze by było, gdybyś to zapamiętał. Całość zakodujemy następująco:

printf("Witaj %s ", imie);

Po wskoczeniu do nowej linijki, wrzucimy znany już getchar(); który sprawi, że program pozostanie w niezmienionej formie aż użytkownik wciśnie Enter. No i ponownie kończymy komendą return 0; Wszystko to, przypomnę, zawarte jest w nawiasie klamerkowym.

Twój kod programu powinien wyglądać tak jak poniżej.

kod1

Po skompilowaniu i uruchomieniu programu wyskoczy nam na ekranie polecenie podania imienia. Gdy już podasz swoje imię i wciśniesz Enter, Twój program przywita się z Tobą. Będzie to wyglądało jak na obrazku poniżej(no i oczywiście wpisane będzie Twoje imię, nie moje)

kod1wewyZadania

Nadszedł czas, abyś zupełnie samodzielnie wykonał zadania.
Zad 1. Napisz program, który pyta użytkownika o wiek i następnie wyświetla "Masz x lat", gdzie x będzie liczbą podaną przez użytkownika.
Zad 2. Napisz program, który pyta użytkownia o imię i wiek, a następnie wyświetla "Witaj imię, masz x lat" , gdzie imię, jest imieniem użytkownika a x podanym wiekiem. (podpowiedź: jeżeli mamy 2 lańcuchy do wyswietlenia wyświetlamy printf("blabla %s blablabla %s", lancuch1, lancuch2);)

Darmowy hosting
Copyright by www.d4u.glt.pl